Ako upišemo „intuicija“ u pretraživač dobit ćemo niz ovakvih i sličnih natpisa:
„Intuicija je onaj osjećaj koji vas ne vara i gotovo je uvijek u pravu.“
„Poruke intuicije nije mudro ignorirati, taj glas ne vara.“
„Intuicija je dar, ali i upozorenje iz podsvijesti“
Čak i definicija intuicije kaže kako je intuicija uvid, neposredno ili izravno shvaćanje nečega, spoznaja koja je suprotna razumskom. No, je li to baš tako? Je li intuicija nepogrješiva i donosimo li intuitivne odluke uistinu „mimo razuma“?
Odgovore na ta pitanja možemo naći u jednom od velikih istraživanja na tu temu a koje je vodio čuveni psiholog dr. Daniel Kahneman koji je, između ostaloga, dobio i Nobelovu nagradu za svoja otkrića i doprinos znanosti.
Što je intuicija – „razum“ ili „onaj neki osjećaj“?
Što bi u stvari bila intuicija? Sjetite se, ako ste imali vještu baku ili neku tetu, koja je znala plesti i izvoditi cijeli niz kompliciranih pokreta a istovremeno pratiti film. Biste li rekli da je složenim pokretima pletenja upravljao njezin „želudac“, „onaj neki osjećaj“ „intuicija“? Vjerujem da ne biste. O čemu se tu u stvari radi? U počecima, kad je tek učila plesti, to sigurno nije bilo tako vješto te je tek nakon dugog vježbanja i ponavljanja, naučila plesti tako dobro da je to sada mogla raditi „na autopilotu“ i pričati s vama dok plete, gledati televiziju ili čak čitati knjigu.
Na istom principu nastaje i ono što zovemo intuicijom. Kada prođemo kroz niz sličnih životnih iskustava, ona ostaju pohranjena iako ih se možda više ne sjećamo. Nakon nekog vremena postajemo sve brži i sigurniji u zaključivanju pa tako npr. menadžer koji je sklopio stotine poslovnih dogovora odmah će primijetiti ako s ponudom nešto ne štima ili carinik koji je vidio tisuće lica primijetit će ako jedno pokazuje znake uznemirenosti iako možda neće moći odmah objasniti zašto mu se to lice učinilo sumnjivim.
Te spoznaje će se dogoditi tako brzo da će se činiti da o zaključku koji donose uopće nisu niti promislili nego da su „osjetili“ što treba napraviti. Iako ju doživljavamo kao osjećaj intuicija je ipak vještina, svojevrsno stručno znanje nastalo na osnovu određenog iskustva.
Kako se „uči“ intuicija?
Prema dr. Kahnemanu takvu stručnost koju kasnije možemo zvati intuicijom možemo razviti samo za one situacije:
1) koje se ponavljaju
2) i imaju određena jasna pravila
3) i u kojima dobivamo brzu povratnu informaciju o tomu jesmo li u pravu ili u krivu
(Sjetite se bake koja plete: to je situacija i radnja koju je ponavljala, pravila su vrlo jasna i ako pogriješi vrlo brzo će vidjeti pogrešku).
U situacijama koje nemaju pravila poput različitih društvenih situacija, političkih prognoza, stanja na burzi i slično – intuicija se ne može razviti brzo. Zašto? Zato što u takvim situacijama prvo moramo uočiti neka pravila, pa ih ispitati, pa ih naučiti itd. Sve to zahtijeva jako puno vremena. Također nam je potreban feedback od realnosti a na odgovor u takvim kaotičnim situacijama možemo čekati i po nekoliko godina. Zato je u tim poljima relativno malo stručnjaka i zato su prognoze često krive a veliki kolapsi i ekonomske krize se ne vide na vrijeme.
Svatko od nas je intuitivan u nekim oblastima
O stvarima koje ću navesti ne razmišljamo kao o „intuiciji“ no svatko od nas koristi intuiciju u cijelom nizu svakodnevnih situacija. Na primjer prelazak ceste – dovoljan nam je samo jedan brzi pogled i možemo procijeniti je li sigurno ili nije. Ako se prisjetimo kako je bilo dok smo bili djeca postaje jasno da je od tada prošlo puno iskustva i vježbe. Drugo vrlo intuitivno polje u kojemu smo mnogi stručnjaci jest raspoloženje našeg partnera ili partnerice. Nekada je dovoljna samo jedna riječ ili boja glasa pa da nam bude jasno kako su raspoloženi.
Toliko intriga oko intuicije a na kraju odgovor znanosti i istraživanja ispadne tako prozaičan i nimalo dramatičan. Svejedno, sjetite se da je svatko od nas intuitivan u nekoj oblasti i oslanjajte se na nju, tako ćete ju i dodatno jačati. No, također imajte na umu da intuitivnost u jednoj ne znači intuitivnost u svim oblastima. Tako, ako se zateknete u području u kojemu niste stručni najbolje je da intuiciju ostavite po strani a pri donošenju odluka konzultirate stručnjaka (koji ima puno, puno iskustva).