Savjetovanje

“Dajem sve od sebe, no idem li u pravom smjeru?”

Što je psihološko savjetovanje?

Psihološko savjetovanje je proces u kojem psiholog ili psihologinja pruža podršku klijentu ili klijentici da unaprijedi svoje vještine suočavanja s problemom zbog kojeg dolazi kroz stručno vođen i usmjeravan razgovor. Psihološko savjetovanje usmjereno je na jedan ili nekoliko problema te usmjeravanje osobe u nošenju s njima.

Kroz psihološko savjetovanje ne ulazi se u rad na prošlim iskustvima i usvojenim trajnijim obrascima koji su mogli doprinijeti sadašnjem problemu. Samim time je psihološko savjetovanje uglavnom kratkoročniji proces.

Na početku savjetovanja osoba koja dolazi ima priliku predstaviti problem te izraziti svoje potrebe nakon čega se dogovara koji su glavni ciljevi savjetovanja te se u nastavku radi na prevladavanju problema pri čemu stručna osoba koristi vještine i intervencije u kojima je educirana.

Broj susreta ovisi o samom razlogu dolaska i potrebama klijenta ili klijentice, a uglavnom traje od jednog susreta do nekoliko mjeseci rada. Klijent i klijentica uvijek mogu odlučiti prekinuti proces savjetovanja. Psihološko savjetovanje nije davanje gotovih savjeta i rješenja. Psiholog_inja i klijent_ica su suradnici u procesu. Osoba koja dolazi na savjetovanje sama najbolja poznaje okolnosti u kojima se nalazi te jedina može izabrati najbolja rješenja za sebe. Stručna osoba usmjerava proces istraživanja i u tome koristi svoja stručna znanja.

Termin psihološkog savjetovanja traje sat vremena i u Centru Proventus nudimo mogućnost psihološkog savjetovanja za roditelje, odrasle i adolescente.

Psihološko savjetovanje za roditelje

Psihološko savjetovanje za roditelje usmjereno je na pružanje podrške roditeljima da bolje razumiju dijete i pozadinu njegovog ponašanja, davanje preporuka roditeljima oko problema koji ih brine te informiranje o važnim psihološkim aspektima odgoja djeci i njihovog cjelokupnog razvoja.

Problemi s kojima roditelji dolaze uglavnom su vezani za odgoj, postavljanje granica, nošenje s intenzivnim emocionalnim reakcijama kod djece, zabrinutost oko razvojnih koraka poput odvikavanja od pelena ili polaska u vrtić, neusklađenost roditeljskih stavova i postupaka, manjak motivacije i nesamostalnost djece u izvršavanju školskih obaveza i drugo.

Na susret se dolazi bez djece i preporučuje se, kada god je to moguće, da na savjetovanju sudjeluju oba roditelja. Obično je dovoljan jedan susret, a u slučaju
potrebe može se dogovoriti i više termina.

Psihološko savjetovanje za odrasle

Psihološko savjetovanje za odrasle usmjereno je pružanje podrške osobi u rješavanju problema zbog kojeg dolazi, razumijevanju okolnosti koje doprinose problemu, prepoznavanju vlastitih snaga i resursa te eventualnih prepreka i razvijanje vještina suočavanja s izazovnim situacijama.

Problemi zbog kojih se odrasle osobe mogu javiti uključuju donošenje važnih odluka (npr. promjena posla, prekid, selidba…), razvijanje vještina zauzimanja za sebe ili nošenja sa stresom, nošenje sa značajnim promjenama u životu i drugo. Prvi susret uključuje upoznavanje s problemom i dogovaranje hoće li se nastaviti s radom i ako da, na kojim ciljevima. Nakon toga susreti uključuju rad na postavljenim ciljevima što osim savjetodavnog razgovora može uključivati i druge stručne intervencije poput interaktivnih vježbi ili zadataka za klijanta_icu između susreta.

Psihološko savjetovanje za adolescente

Psihološko savjetovanje za adolescente usmjereno je na podršku u prevladavanju izazova i poteškoća s kojima se nose u svakodnevnom funkcioniranju te očuvanje mentalnog zdravlja.

Prvi termin psihološkog savjetovanja za tu dob izgleda tako da prvi kraći dio razgovora bude s roditeljima kako bi se prikupile osnovne informacije o njihovim zapažanjima, a nakon toga se veći dio termina nastavlja s adolescentom_icom što uključuje inicijalni intervju i primjenu upitnika emocionalnih problema. Na kraju termina se roditeljima daje povratna informacija te se dogovara je li potreban nastavak rada.

Poteškoće zbog kojih se često javljaju adolescenti_ice uključuju razvijanje vještina nošenja sa stresom, blaže emocionalne poteškoće, manjak socijalnih vještina poteškoće u odnosima s vršnjacima, postavljanje visokih očekivanja u odnosu na sebe i drugo. Kroz rad s adolescentima se poteškoće s kojima dolaze nastoje obuhvatiti na kreativan način i kroz pristup blizak njihovoj razvojnoj fazi.

Želite li se s nama razvijati? Želite li ostvariti svoje potencijale i biti primjer drugima? Želite li s nama razvijati društvo u kojem živimo?