„Prvi nejasni znakovi tuge javljaju se oko osmog tjedna života. U tome je razdoblju beba tužna kada nema pozitivnih interakcija s odraslima.“
Mogli bismo reći da je emocija tuge s nama nekako od početka života. No, nije nam zato ugodnija niti smo se navikli na nju. Gubitak ili odvojenost od nečega što smatramo dragocjenim (poput značajne osobe ili nekog objekta) razlozi su zbog kojih se javlja tuga. Tuga nije ugodan osjećaj, no tuga nije “loša” ako ju osjećamo u odgovarajućoj situaciji. Na primjer, pri gubitku drage osobe tuga je osjećaj koji je očekivan i prirodno je da se javi. Nekada tugu možemo osjetiti i pri samoj pomisli na mogući gubitak.
Svatko od nas razvija neke svoje načine za nositi se s tugom, no roditeljima je posebno teško vidjeti svoje dijete tužno. Kako su gubici neminovni dio života, nema načina da dijete uvijek i svugdje zaštitimo od tuge, niti bismo to trebali činiti. No, ono što možemo jest pomoći im tako da budemo uz njih i uz tugu koju osjećaju i pomognemo im da, malo, po malo, prihvate gubitak koji se dogodio. U slikovnici Žirafica je tužna jer djeda više nema, autorice Tatjana Gjurković i Tea Knežević, psihologinje i terapeutkinje igrom, kroz priču prikazuju djetetu jednu situaciju u kojoj se javlja tuga zbog gubitka drage osobe i proces tugovanja. Priča pomaže djetetu proraditi osjećaje i na taj način osjetiti olakšanje i o(t)puštanje.
Osim priče namijenjene djetetu slikovnica donosi i dio za roditelje u kojemu se objašnjava osnovni mehanizam tuge, te različiti načini na koje djeca iskazuju tugu a koji se često ne primjećuju na prvi pogled. Roditeljima se također nude neke od smjernica kako pomoći djetetu u tugovanju te kako procijeniti je li potrebno potražiti stručnu pomoć.
Slikovnicu Žirafica je tužna jer djeda više nema kao i druge slikovnice iz serije o emocijama, možete nabaviti u našoj web trgovini: