U veljači započinje naš grupni program razvijanja vještina suočavanja sa socijalnom anksioznosti kod mladih od 13 do 17 godina „Ne beri brigu!“. U nastavku donosimo informacije o važnim prednostima grupnog rada, posebno za probleme vezane sa socijalnom anksioznosti.
Za početak, grupe omogućuju sigurno mjesto gdje možemo dobiti podršku i osvijestiti da i druge muče slični problemi ta nam mogu pomoći da se osjećamo manje usamljeno i izolirano sa svojim problemima.
Također, u grupnom radu podrška u ostvarivanju ciljeva i usvajanju novih, konstruktivnijih načina nošenja s problemom ne dolazi samo od stručne osobe koja vodi grupu već i od samih članova. Osjećaj da možemo doprinijeti osnaživanju onih koji se nose sa sličnim brigama može značajno doprinijeti tome da se i sami osjećamo osnaženije.
Kada pretjerano brinemo o različitim socijalnim situacijama, uključivanje u grupu može samo po sebi djelovati stresno. Baš zato je već sam dolazak na prvi susret jedna mala pobjeda u odnosu na problem socijalne anksioznosti. Grupa je istovremeno mjesto na kojem odmah možemo polako vježbati različite socijalne situacije te provjeriti svoje pretpostavke o tome kako nas drugi vide. Pri tome su važni principi rada postepenost i sigurnost. Kroz ciklus postoji dovoljno vremena da se radi postepeno, da se grupa prvo dobro upozna i poveže, da se poštuje svačiji tempo te uvijek imamo izbor u nekoj vježbi ne sudjelovati. Osim toga, kada promatramo kako drugi prevladavaju neki svoj strah, to može djelovati ohrabrujuće i poticajno na nas.
Grupni rad je i zabavan. Stvara mnogo novih prilika za kreativnost u radu, fleksibilnost i nova zanimljiva poznanstva.
Na kraju, uvijek se može dogovoriti samo prvi korak, inicijalni intervju, kroz koji roditelji i djeca mogu dobiti povratnu informaciju može li im program biti koristan, upoznati voditeljicu grupe i pitati što god ih zanima. Više informacija: Program “Ne beri brigu”