Kad je bila na pragu karijere o kojoj je uvijek sanjala, kada je objavila svoju prvu knjigu a novinske kuće je zvale sa svih strana Laura Jane Williams, kaže, nije ni znala da je sagorjela. Kad se osvrnula oko sebe shvatila je da se nalazi u svijetu u kojemu sve mora biti važno i imati neku svrhu. Sagorjevanje je govorilo da ništa nije važnije od uspjeha, od rada, da sve mora biti radi nečega i odavno je prestala raditi stvari iz čistog zadovoljstva. No, to joj se činilo normalnim, jer mislila je – tako je to biti odrasla.
Kad je došla do točke da ne može dalje odlučila se na pomalo neobičan korak – javila se na oglas za čuvanje djece, čvrsto odlučivši da će se igrati i uživati. Njezinim poslodavcima vjerojatno ni dalje nije jasno zašto je objavljivana autorica odlučila čuvati djecu no…
Rezultat tih divnih mjeseci u kojima je ponovno otkrila svoju djetinju stranu i radost života zapisala je u knjizi Ice Cream for Breakfast. Toplo i duhovito napisana knjiga donosi uvide do kojih je došla, promjene koje je ostvarila i podsjećanje na divan, neopterećeni svijet dječje spontanosti i istinske oduševljenosti životom. S vama smo odlučili podijeliti nekoliko koraka koji su joj pomogli u prihvaćanju sebe:
1 Namjera
Aktivno odustati od mržnje i prihvatiti sebe, kaže, mijenja mentalnu paradigmu od neprijateljstva i krivnje ka toleranciji i prihvaćanju. Ako govorimo sebi da prihvaćamo svaki dio sebe, vrline i mane, vremenom ćemo doći do mirnijeg života.
2 Slaviti svoje jače strane
Skloni smo silnim popravkama sebe. Na pamet znamo barem 10 stvari kojima nismo zadovljni i koje bismo htjeli promijeniti. Nema ništa loše u želji za poboljšanjem, no ako smo usredotočeni samo na ono što nam se ne sviđa, neće nam ostati prostora za sve ono što je dobro. Pa umjesto popisa onoga što ne valja, mogli bismo raditi popis svega onoga što je dobro.
3 S kim si takav si
Kako ćemo se osjećati uvelike ovisi i o ljudima kojima smo okruženi. Ako vas okružuju mnogi koji vam „dobronamjerno“ žele reći da ste se npr. udebljalji ili da niste baš najvještiji u koječemu, možda je vrijeme da se zapitate: Tko mi stalno nešto zamjera? Tko mi donosi samo negativne priče? i slično, pa polako negativce zamijenite s onima uz koje ćete se osjećati bolje.
4 Oprostiti sebi
Uvijek donosimo najbolje moguće odluke s obzirom na informacije koje imamo. Lako je kasnije reći Eh da sam….ili Nisam trebao….To je naknadna pamet i ona nam ne koristi puno. Podsjetite sebe da ste uradili ono što ste mislili da je najbolje.
5 Prihvatiti ne znači i pomiriti se sa sudbinom
Prihvaćanje je mirenje s prošlosti i s onim što ne možemo promijeniti. Na taj način oslobađamo energiju za sve ono što možemo promijeniti i na što možemo utjecati.
I za kraj, pita se što bi se dogodilo kada bismo glumili da iznimno cijenimo sebe sve dok tako zaista i ne počnemo osjećati?
Čini se kao nešto što vrijedi isprobati.