Terapija igrom za roditelje
Terapija igrom za roditelje (filijalna terapija igrom) odnosi se na pristup koji koriste terapeuti igrom kako bi naučili roditelje terapeutskim vještinama u igri sa svojim djetetom. Kroz ovaj pristup terapeut educira i supervizira roditelje tijekom njihova pohađanja posebnih seansa igrom sa svojim djetetom (u dobi od 3 do 12 godina). Na seansama su roditelji fokusirani na dijete i dijete je to koje vodi igru. Ovaj pristup je osmišljen tako da se problemi rješavaju kroz jačanje međusobnih odnosa u obitelji.
Roditelje se uči osnovnim principima i vještinama koje se koriste u terapiji igrom, kao što su empatičko reflektiranje, prepoznavanje i odgovaranje na djetetove osjećaje, adekvatno postavljanje granica, poticanje razvoja dječjeg samopoštovanja i strukturiranje posebnog vremena za igru jednom tjedno kada se s djetetom igraju tako da koriste osnovne terapeutske vještine.
Kada roditelji steknu određenu razinu vještina tada počinju održavati seanse igrom s djetetom kod kuće. Roditelji trebaju stvoriti ugodnu, podržavajuću atmosferu s bezuvjetnim prihvaćanjem djeteta i bez osuđivanja kako bi se dijete osjećalo sigurno izraziti svoje potrebe u odnosu s roditeljem, kao i strahove, želje, osjećaje i unutarnje borbe. Roditelji između seansi razgovaraju s terapeutom o seansama igrom te ih terapeut dodatno educira kroz davanje konkretnih uputa, demonstrirajući određene situacije, igrajući uloge te gledajući video snimke seansi.
Filijalna terapija igrom može pomoći djetetu da izrazi svoje osjećaje i strahove kroz aktivnost igranja. Kroz određeno vrijeme dijete uspijeva:
- – bolje razumjeti svoje osjećaje,
- – prikladnije izražavati svoje osjećaje,
- – lakše reći roditeljima što je to što mu je potrebno, što je to što ga muči,
- – postati vještije u rješavanju problema kao i u tome da zatraži pomoć kada mu je potrebna,
- – smanjiti učestalost problematičnih ponašanja,
- – osjećati se sigurnije i imati više povjerenja u roditelje,
- – imati više samopoštovanja i povjerenja u svoje sposobnosti.
Filijalna terapija igrom može pomoći roditeljima da:
- – jasnije razumiju dječje brige i druge osjećaje,
- – nauče nove vještine za poticanje suradnje svoga djeteta,
- – uživaju igrajući se s djetetom i dajući mu pozitivnu pažnju,
- – povećaju svoje vještine slušanja i razviju otvorenu komunikaciju s djetetom,
- – razviju osjećaj roditeljskog samopoštovanja,
- – mogu lakše vjerovati svom djetetu,
- – nauče nove načine za nositi se s frustrirajućim situacijama obiteljskog života.
Istraživanja o filijalnoj terapiji igrom pokazala su da je ovaj pristup djelotvoran u poticanju pozitivnih i dugoročnih promjena kod djeteta, ali i kod ostalih članova obitelji. S obzirom na efekt osnaživanja i jačanja obitelji, korištenjem ovog relativno kratkotrajnog, znanstveno dokazanog pristupa, posljednjih godina se filijalna terapija igrom značajno proširila diljem svijeta.